Все про Як срібних виробів

Навіщо потрібні проби благородних металів?

Як правило, ювелірні вироби не роблять з чистих благородних металів. Необхідні механічні властивості і потрібний колір вони набувають завдяки добавкам кольорових металів. У підсумку виходить прикраса зі сплаву, в якому кількість дорогоцінного металу визначає його пробу. Вона фіксується і гарантується державою, тому всі речі зі срібла повинні обов'язково пройти пробний контроль. Якщо на ювелірному виробі стоїть 925 проба, то це означає, що срібла в сплаві - не менше 92,5%, а решта 7,5 % - легуючий метал.

Пробы и маркеры серебра

Систем проб існує кілька. У колишньому СРСР, на території сучасної Росії і в країнах СНД ще далекого 1927 року прийняли метричну систему, згідно з якою встановлено такі проби срібла:

 • золото - 375, 500, 585, 750, 958, 999; | || 94
 • серебро — 800, 830, 875, 925, 960, 999;
 • паладій - 500, 850;
 • платина - 850, 900, 950. 101

Серебро достаточно мягкое, и, чтобы увеличить его твердость, в него добавляют в основном медь. Иногда также используют никель, алюминий, кадмий и цинк. Именно такой сплав гарантирует хорошее качество серебряных изделий.

До відома, в Росії сьогодні на все срібні вироби, які мають пробу нижче мінімальної (800), не ставиться клеймо і вони вважаються недорогоцінними.

Техническое сереброСуществует такой термин, как « технічне срібло». І це зовсім не означає його погану якість, а скоріше, навпаки! Технічне срібло використовують в деталях радіо, реле та ін. І це все завдяки його фізичних характеристиках: високої електропровідності і світловідображенню.

На сьогодні найбільшим виробником срібла в світі (як технічного, так і ювелірного) є Мексика, за нею йдуть США, Іспанія, Канада, Австралія, Перу, і завершує цей список компанії Росія.

Характеристики срібних проб в Росії

800 проба

Столовое серебро у цьому сплаві міститься не менше 80% срібла. Він має гарні ливарні властивості, однак швидко окислюється на відкритому повітрі. Від інших сплавів цей відрізняється жовтуватим відтінком. Це все через те, що в сплаві міститься велика кількість міді. Тому він використовується переважно для столового гарнітура. Його прирівнюють до 375 пробі золота.

830 проба

Відповідно, в цьому сплаві міститься як мінімум 83% срібла. За якістю цей сплав особливо не відрізняється від попереднього, але часто використовується для прикрас.

875 проба

Дорогоцінного металу в цьому сплаві - не менше 87,5%. Різні види побутових і ювелірних виробів виготовляють якраз з такого сплаву.

925 проба

Як мінімум, 92,5% дорогоцінного металу міститься в сплаві. Завдяки своїм кольоровим характеристикам і антикорозійним якостям цей сплав виглядає як вироби з чистого срібла. Завдяки тому що сплав легко піддається формозміни і при цьому зберігає свою твердість і пружність, він часто використовується в ювелірній справі.

960 проба

Кількість дорогоцінного металу в цьому сплаві близько 96%, тому він мало чим відрізняється від чистого (як і попередній номер). Найчастіше його використовують під час роботи над виробами з емаллю. Тонкі філігранні роботи теж не обходяться без сплаву під номером 960.

Які бувають проби срібла?

Чеканные монеты Крім цих, в різних країнах існують і інші види клеймування. Розглянемо, наприклад, срібло 720 проби. Воно практично не застосовується при роботі з ювелірними прикрасами, так як має яскраво виражений жовтий відтінок. Форму такого сплаву важко якось змінити, а під час експлуатації він втрачає свою пружність і твердість. Зазвичай його використовують для виготовлення шпильок, пружин та інших деталей, які витримують велике навантаження.

До речі, радянська п'ятикопійковими монета - не що інше, як срібло 500 проби. Це говорить про те, що половину всього складу сплаву становить мідь. Саме срібло 500 проби, дуже низької якості, використовувалося для всіх монет низького номіналу. Якщо ж номінал високий або ж монети пам'ятні або інвестиційні, то ніяке срібло 500 проби і в підметки не годилося! Такі монети чеканили з високопробного сплаву під номером 900.

Императорская корона На рубежі 18-19 століть в Росії діаманти вставляли саме в срібні прикраси. Яскравий приклад тому - імператорські корони. Так як платину раніше не використовували в ювелірній справі, то срібло було найкращим варіантом. Воно не спотворювало колірну гамму каменів і вважалося, що, якщо воно м'якше золота, камінці не будуть дряпатися. Так як алмаз відрізняється високою дисперсією і здатністю заламувати сонячні промені, то він з таким же успіхом відображає кольори навколишніх предметів. Тобто, якщо закріпити його в жовту оправу, камінь буде жовтуватим. До середини 19 століття цей дорогоцінний метал вважався номером один і імпортувався в усі країни Європи.

Якщо мова йде про антикварних срібних виробах, то це 84 сплав. В основному він був основою для предметів столового ужитку, а також шкатулок, портсигарів та інших предметів.

До недавнього часу за кордоном основою ювелірних прикрас був сплав 916 проби, который сейчас не используется. В Европе распространена 935 проба. Во многих странах мира есть уникальные сплавы. Например, в Японии существует самая высокая проба — 1000, а в Египте — 600.

Як визначити справжність срібла в домашніх умовах?

Тест на серебро Визначити цей метал в домашніх умовах не так вже й складно. Пропонуємо вам невеликий перелік того, як це можна зробити:

 • піднесіть виріб до магніту. Срібло ніколи не буде магнітитися;
 • цей метал досить теплопровідний, тобто якщо його трішки потримати в руці, то він миттєво стане теплим. Якщо ж опустити срібний виріб в гарячу воду, то воно швидко стане такою ж температури, як і вода;
 • по запаху срібло не визначити, так як ароматичних добавок зараз велика кількість. Гнути виріб теж марно. Хоч і вважається, що срібна ложка зігнеться навпіл, а інший метал буде пружинити, ці відомості не допоможуть 100% визначити справжність срібного вироби;
 • спробуйте намазати річ сірчаної маззю, яку можна придбати в аптеці. Через пару годин зітріть її серветкою. Якщо намазане місце почорніло, то це 100% дорогоцінний метал. До речі, воно може або почорніти, або рудою, або не змінити колір. Четвертого варіанту не дано;
 • 100% дорогоцінний метал також почорніє, якщо на нього капнути йод. Таким способом можна визначити і концентрацію срібла у виробах: чим швидше воно чорніє, тим його більше. Однак відмити його після таких процедур буде складно;
 • спробуйте потерти виріб крейдою. Якщо крейда згодом стане чорним, це срібло;
 • найкраща методика визначення металу - це « тест на срібло», який знаходиться у вільному продажі.

Якісне срібний виріб не залишає ніяких слідів на шкірі. Якщо, наприклад, рука трошки забруднилася, то, швидше за все, ви придбали підробку і в такому сплаві сконцентрована велика кількість цинку. Буває, що низькоякісні срібні вироби з часом темніють, проте повернути їм колишній вигляд можна за допомогою спеціальних кремів для ювелірних прикрас. Неякісного товару ніякої крем вже не допоможе.

До речі, всі результати перевірок можуть бути рівні нулю, якщо поверхня прикраси посріблена. В такому випадку 100% гарантію може забезпечити лише невеликий надріз. У разі якщо справжність підтвердиться, то прикраса буде зіпсовано.

Найнадійнішим способом перевірити справжність якогось вироби на сьогодні є його тестування за допомогою спеціального приладу. Цей сучасний апарат дозволить відрізнити різні види дорогоцінних металів один від одного (золото, біле золото, платину). Разом з цим він ще і вкаже відсоток вмісту цього металу і пробу. Задоволення не з дешевих, проте якщо ви займаєтеся скуповуванням або оборотом дорогоцінних металів, то без такого приладу не обійтися.

Ніхто не застрахований від придбання підробки. Якщо ви помітили, що виріб неякісне і всі побутові тести воно не пройшло, найкраще якнайшвидше повернути його назад.

Схожі статті: