Як визначити ціну срібного рубля і півгривні 1924 роки?

у лютому 1924 року у Радянському Союзі було розпочато карбування срібних монет номіналом від 10 копійок до 1 рубля. Цікаві вони тим, що на них вперше з'явилася символіка СРСР. На аверсі зображено всім знайомий герб з колоссям, серпом і молотом. А на реверсі на зміну профілів російських імператорів прийшли образи робітників. Великою популярністю серед колекціонерів користуються монети в 50 копійок (полтинник) і 1 рубль, виконані зі срібла 900 проби.

Серебряная монета 1924 года.

Незважаючи на значні тиражі цих монет, серед них трапляються справді рідкісні і дорогі екземпляри.

Пов'язано це з тим, що при їх карбування використовувалося безліч варіантів гуртових написів і штемпелів. Не дивно, що деякі екземпляри дійсно унікальні, хоча більшість стоїть зовсім недорого. Отже, розберемося докладніше у відмінностях між звичайними і рідкісними монетами, які впливають на їх вартість.

Срібний рубль 1924 року

Серебряная монета СССР 1924 года. На аверсі монети завдано герб Радянського союзу з 6 витками стрічки навколо класів. У нижній області герба розмістилася абревіатура «СРСР», а під гербом вказаний номінал монети "Один рубль". Тут же по краю монети написаний популярний радянський лозунг "Пролетарі всіх країн, єднайтеся!"

Центральними фігурами на реверсі монети стали робітник і селянин. Робочий вказує селянинові на схід сонця і фабрику, запрошуючи його в новий світ. Дана композиція прекрасно передає ідею про необхідність злиття села і міста, селянського і робітничого класу. Трохи нижче вказано рік карбування - 1924.

На ребрі монети розташовано напис: "чистого срібла 18 г (4 з. 21 д.) П. Л", т. Е. 4 золотника і 21 частка, що вказує на вміст срібла в монеті. Абревіатура «П. Л »вказує на ім'я начальника монетних переділів монетного двору в Ленінграді, в 1924 році ним був Петро Латишев.

Як вже говорилося раніше, велика частина 13-тімілліонного тиражу цієї монети не представляє колекційної цінності, і вартість однієї штуки часто не набагато вища за ціну срібла, з якого вона була зроблена. Так як же відрізнити рідкісну одиницю від звичайної? В першу чергу рідкісними монетами вважаються так звані пробники. Ці монети чеканилися до основного накладу, рідко надходили в обіг і мали деякі відмінності в оформленні.

Найбільш відомі відмінності пробного рубля 1924 року:

  1. Відсутність точки між буквами П і Л на ребрі монети;
  2. на зображенні фабрики вікна квадратної, а не прямокутної форми, а труби трохи іншої форми.

Срібний полтинник 1924 року

Серебряный полтинник 1924 года. Друга популярна срібна монета того ж року випуску - це полтинник, який, як і рубль, був виготовлений величезним тиражем (понад 60 000 000 штук) в різному виконанні. При такому тиражі монета стала найпоширенішою в СРСР.

Так само, як і на рублі, на аверсі півгривні зображений герб СРСР і номінал «Один полтинник». На реверсі розмістився коваль, занесли свій молот над ковадлом. Гуртова напис на монеті: «чистого срібла 9 г (2 з. 10.5 д.) П.Л (або Т.Р)».

полтинник можна умовно розділити на два види залежно від місця, де відбувалася їх карбування. Розрізняють полтиники Ленінградського монетного двору з ініціалами П.Л (Петро Латишев) на гурті і англійського монетного двору в Бірмінгемі з ініціалами Т.Р (Томас Росс).

Як відрізнити рідкісні полтиники від звичайних?

рідкісні зразки англійської карбування мають такі особливості:

  1. Відсутність точки між буками Т і Р на гурті.
  2. Ініціали Ѳ.Р замість Т.Р.
  3. Більш опуклий глобус на аверсі монети.
  4. Луч солнца зліва від глобуса помітно коротше.

Рідкісні монети радянської карбування мають такі відмінності: 141

  1. Отсутствие обозначения веса монеты в граммах (только в золотниках и долях).
  2. Так звані «худі робочі», фігура коваля менше, ручка молота товщі, різні варіанти складок фартуха, обрисів голови і обличчя робітника, розміру заготовки на ковадлі.
  3. На аверсі монети в гаслі "пролетарі всіх країн, єднайтеся» кома стосується внутрішнього обідка.

Виключно рідкісним екземпляром вважається полтинник з гладким гуртом.

Чи варто інвестувати в срібні рублі і півкарбованця зразка 1924 роки?

Відповідь на це питання безпосередньо залежить від рідкості конкретного екземпляра. Також на ціну конкретного екземпляра впливають його збереження і наявність або відсутність слідів звернення, Так скільки ж коштує така монетка? Звичайна тиражна срібна монета коштує зовсім не дорого: від 300 до 500 рублів за полтинник і від 900 до 2200 рублів за рубль. Але якщо мова заходить про рідкісні екземпляри, то тут ціна може зашкалювати. Наприклад в 2007 році на аукціоні фірми «Монети та медалі» виключно рідкісний полтинник пішов за 50 000 доларів.

Дійсно рідкісних зразків в зверненні дуже мало. Невідома доля тільки декількох екземплярів тих років, інші ж осіли в приватних колекціях і на музейних полицях. Нерідко можна наштовхнутися і на високоякісні підробки. Однак не можна до кінця виключати ймовірність знахідки рідкісного екземпляра. Для достовірного визначення поточної ціни конкретної срібної монети рекомендується проаналізувати її проходи на аукціонах. Якщо ви є щасливим володарем срібних радянських монет, то незалежно від їх рідкості і стану з часом їх вартість тільки зросте. В даний час вони ще не мають статусу старовинних, але з придбанням такого статусу ціна на них значно збільшиться.

Схожі статті: